Trening chwilą wytchnienia – mentalne korzyści aktywności fizycznej

Intensywny tryb życia i liczne obowiązki powodują, że szukamy równowagi, ukojenia i czasu dla siebie. Doskonałą formą odpoczynku i chwilą wytchnienia jest aktywność fizyczna, a plusy płynące z uprawiania sportu są niezliczone.

Fot. Andy Astfalck

Nie od dziś wiemy o istnieniu bardzo silnego związku między ciałem i umysłem. To, co dzieje się w naszym ciele, odbija się na nasze samopoczucie. Jak wiadomo, w zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego warto pójść na trening i skorzystać z dobrodziejstw jakie niesie wysiłek fizyczny. Bez względu na to, czy będzie to samotne uprawianie sportu czy gra zespołowa, aktywność na łonie natury czy zajęcia w klubie fitness.

Jakie mentalne korzyści płyną z aktywności fizycznej?

Wysiłek fizyczny zmniejsza negatywne emocje, łatwiej znoszone są stany napięć nerwowych oraz wzrasta odporność na sytuacje stresowe w przyszłości. Obniża się również prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i inne zaburzenia nastroju. Ćwiczenia fizyczne rozładowują negatywne emocje, łagodzą  lęk i niepokój. Dzieje się tak pod wpływem wzrostu produkcji endorfin, które nie bez przyczyny nazywane są ,,hormonami szczęścia” i to właśnie one poprawiają nastrój oraz odpowiadają za dobre samopoczucie.

Każde wyjście na trening redukuje uczucie ciągłego zmęczenia. Kiedy organizm podczas aktywności zostaje pobudzony otrzymuje zastrzyk energii i siły, dzięki czemu czuje się lepiej. Wzrost energii życiowej często widać po wyczerpującym treningu, kiedy to wzrastają chęci do działania.

Uprawianie sportu daje również poczucie satysfakcji, przez co wzrasta nasza samoocena. Nawet drobne sukcesy, takie jak zmiana sylwetki czy poprawa sprawności fizycznej wywołują lepsze samopoczucie, wzrost pewności siebie oraz wiarę we własne siły i możliwości.


Fot. Andy Astfalck

Sport wpływa na kreatywne myślenie. Dzieje się tak kiedy podczas treningu ciało odpręża się psychicznie i skupia się na wysiłku fizycznym. Wtedy wszystkie sprawy odkładane są na bok i pojawiają sie nowe pomysły. Ma to też związek z tworzeniem się nowych połączeń nerwowych w mózgu.

Organizm osoby ćwiczącej jest lepiej dotleniony, co w efekcie polepsza wydajność umysłową. Zauważalna jest lepsza koncentracja, podzielność uwagi, zdolność zapamiętywania i uczenia się.

Podczas treningu oczyszczamy umysł, mamy czas na przemyślenia i poukładanie sobie różnych spraw. Aktywność ruchowa pozwala na chwilę zapomnieć o problemach, zmartwieniach oraz umożliwia znalezienie rozwiązania nurtujących nas problemów. Wysiłek fizyczny pomaga skupić się na życiowych celach i dodaje odwagi w realizacji planów.


Fot. Marietta Ostapczuk

Sport pomaga zwalczać i kontrolować uzależnienia oraz szkodliwe nawyki. Ćwiczy tym samym siłę ducha i wytrzymałość oraz hartuje charakter. Trening odciąga uwagę od używek oraz powoduje, że organizm nie czuje potrzeby sięgania po nie.

Dzięki uprawianiu sportu lepiej organizujemy swój czas, wzmacnia się samodyscyplina i odpowiedzialność.

Poświęcony czas na treningu wspomaga walkę z bezsennością. Dzięki aktywności fizycznej lepiej śpimy, nie mamy problemów z zasypianiem i przedwczesnym budzeniem się. Co za tym idzie organizm jest wypoczęty, zregenerowany i gotowy na nowe wyzwania.

Regularna aktywność fizyczna odmładza i działa przeciwstarzeniowo. Jest to związane z lepszą wydolnością organizmu i redukcją stresu. Ten fakt również poprawia samoocenę i motywuje do dalszych treningów oraz spełniania swoich marzeń.

Mentalnych korzyści jak widać jest wiele, a odrobina wytchnienia od zgiełku i pośpiechu codziennego życia przyda się każdemu.

Ruch niesie zdrowie, więc warto poświęcić czas na trening i sprawić żeby aktywność fizyczna była nawykiem i wytchnieniem, które daje siłę oraz była też przyjacielem na całe życie.


Fot. Jacek Prondzyński